Novinky

Covid, válka, inflace: Více než polovina firem si stěžuje na narušení rozvoje  29.5.2023

Covid, válka, inflace: Více než polovina firem si stěžuje na narušení rozvoje

Vzhledem ke třem letům nepřetržitého narušování globálního ekonomického vývoje připouští více než 50 procent manažerů firem, že jejich společnost "není tam, kde by měla být". To je jedno z hlavních zjištění globálního průzkumu společnosti SAS, která patří mezi světové lídry v oblasti analýzy dat a umělé inteligence (AI). Podniky poškodily především pandemie covid-19, válka, následné narušení dodavatelských řetězců či vysoká inflace.

Nezaplacená pohledávka: Žaloba nebo trestní oznámení?  19.5.2023

Nezaplacená pohledávka: Žaloba nebo trestní oznámení?

Nesplnění dluhu obchodním partnerem představuje nepříjemnou, bohužel však vcelku běžně se vyskytující situaci. Věřitel pak musí zvažovat, jak se svého nároku domoci. Věc přitom nemá jen jediné řešení. Klasickou cestou je vymáhání pohledávky v běžném civilním soudním řízení. Jsou však situace, kdy připadá v úvahu podání trestního oznámení a uplatnění nároku v rámci trestního řízení. Věc se samozřejmě dle okolností může vyvinout i jiným směrem.

Kyberútočníci loni využili proti firmám stovky unikátních nástrojů a taktik  9.5.2023

Kyberútočníci loni využili proti firmám stovky unikátních nástrojů a taktik

Studie společnosti Sophos zjistila, že kyberútočníci využili v roce 2022 při své kriminální činnosti více než 500 unikátních nástrojů a taktik. Kybernetických útoků každoročně přibývá, a to nejen v Česku. Nejčastějšími příčinami útoků byla nedokonalá kybernetická ochrana podniků a kompromitované přihlašovací údaje. Nejčastějším typem útoku zůstává ransomware.Doba, po kterou se útočníci zdržují v síti – od začátku útoku do jeho odhalení – se loni zkrátila z 15 na 10 dní.

Zahraniční podnikatelé loni koupili dva a půl tisíce českých firem. Nejvíc kupují Ukrajinci  29.4.2023

Zahraniční podnikatelé loni koupili dva a půl tisíce českých firem. Nejvíc kupují Ukrajinci

Obchod s firmami se ani loni nevrátil na úroveň před covidem. Zahraniční podnikatelé v roce 2022 koupili celkem 2 554 českých firem, což je srovnatelný počet jako v letech 2020 a 2021, nicméně o čtvrtinu méně, než v předpandemickém roce 2019.Nejvíc firem u nás kupují dlouhodobě Ukrajinci a Slováci, za nimi s velkým odstupem následovali Maďaři a Poláci. Největší objem kapitálu ale připadl Lucembursku, Francii, Švédsku a Maďarsku.

Zásadní faktory aktuálně ovlivňující českou ekonomiku aneb výhledy na rok 2023  19.4.2023

Zásadní faktory aktuálně ovlivňující českou ekonomiku aneb výhledy na rok 2023

Nejen Česká republika se v roce 2022 potýkala s řadou šoků, které negativně ovlivňovaly její hospodářský vývoj. I po více než třech letech od začátku koronavirové pandemie musí svět stále řešit její dopady a problematiku. Oproti očekáváním se tak nejen česká ekonomika nachází v útlumu. Nadto více než rok probíhá válka na Ukrajině, která mimo lidských obětí také dále snížila i globální hospodářský růst. Jsou s ní spojeny i další dopady, které musí tlumit nejen evropské vlády. 

Předchozí
 [1/58] 2 3 4 ... 58